"Ako je ten svet stále krajší a krajší. Nie že by bol, ale ja ho stále tak vidím." Bohumil Hrabal
Vitajte na stránkach nášho TEVA centra. Každý z Vás má svoju životnú cestu plnú skúseností, radostí, smútku. Každý rok Vášho života je ako jedna kniha, popísaná rôznymi príbehmi, zážitkami. Ak čítate tieto riadky, verím, že ich nečítate náhodou, pravdepodobne Vás niečo trápi, necítite sa dobre, máte pocit, že Vám nikto nerozumie, že ste na všetko sami, máte zlosť a nerozumiete mu, chceli by ste niečo zmeniť a neviete si rady, neviete ako na to? Dôležité je, že chcete a uvedomujete si, že je potrebné začať meniť veci pri sebe. Je čas vyjsť z temnoty a smerovať k svetlu. Je čas uvoľniť sa z okovov, pustiť sa strachu a starých obmedzujúcich presvedčení, ktoré ničia váš život, je čas opustiť staré vzorce, ktoré vám škodia, opustiť všetko, čo vás brzdí a ťahá dole. Je dobré uvedomiť si svoju hodnotu, začať robiť niečo pre seba. Tvorivá činnosť môže poskytnúť pocit kontroly a stability, zvládania strachu, uvoľnenia, nájdenia vnútorného pokoja, objavovania predností každého z Vás a prijatia seba ako celku so všetkými kladmi a zápormi, sústrediť sa na prítomný okamih.
Môžete sa prirovnať ku knižnici zaplnenej veselými, smutnými, akčnými, dobrodružnými, romantickými knižkami, kedy každá kniha je jeden rok Vášho života. Niektoré „knihy“ by ste najradšej vymazali zo svojich pamätí, možno ste svoje negatívne zážitky potlačili, aby ste sa cítili v bezpečí, aby ste necítili toľko bolesti v srdci, ale oni tie „zabudnuté“, potlačené veci nemožno vymazať, sú uložené vo Vašej hlave, tele, pamäti a hovoria k Vám, ovplyvňujú Vás. Vedľa Vás sú príbehy Vašich predkov, bez ktorých by ste tu neboli. A Vy ste tým, kým ste aj vďaka ťažkostiam. A nikto iný vás nemôže nahradiť vo vašej jedinečnosti.
Predstavte si, že každý z Vás sa narodil do sveta, ktorý ste videli od začiatku cez jasné, čisté novorodené okuliare. Ako plynul Váš život ďalej, prichádzajú skúsenosti, zážitky, bolesti, ťažké životné udalosti a okuliare začnú byť zahmlené, zahádzané blatom... a tak už nie je vidieť svet okolo seba jasný, krásny, čistý veselý. navaliť ďalšie bahno.
Ponúkame v bezpečnom priestore možnosť vyjadriť Vaše potreby, obavy, strachy, môžeme pomôcť spracovať a prijať zmenu, emócie, seba ... Proces tvorenia môže ukázať vzory, ktoré nám napr. doteraz nebola objavená a bráni Vám v šťastí, radosti, spokojnosti v živote. Pomáha nájsť pocit hojnosti v každodennom živote. Nejde ale o konečný dokonalý výtvor, ale o proces tvorenia, kedy z hlbiny vnútorného sveta sa prostredníctvom tvorby dostanú na povrch, na hladinu veci, ktoré boli zabudnuté, nevedomé, a Vy sa na ne môžete pozrieť a uvedomiť si ich a tým ich môžete prijať, zmeniť, nechať plynúť, pretože minulosť zmeniť nemožno. Poďte sa učiť kvitnúť napriek všetkému.
Mgr. Miroslava Pavlíčková, DT
riaditeľka